İkasd Facebook İkasd Twitter İkasd Instagram İkasd Youtube İkasd Vimeo English

16. Yüzyıl Dahisi Matrakçı Nasuh


Japonya / Tokyo Shibuya Culture Center Owada Gallery..
1 Eylül - 8 Eylül 2016 16. Yüzyıl Dahisi Matrakçı Nasuh’ projesi Japonya Tokyo Shibuya Culture Center Owada Gallery’de...
Japonya, 16.Yüzyıl dahisi Matrakçı Nasuh’un minyatürleriyle Osmanlı seferlerine tanıklık ediyor.
T.C. Cumhurbas¸kanlıgˆı himayelerinde, İKASD İstanbul Kültürlerarası Sanat Diyalogları Dernegˆi tarafından projelendirilen ’16. Yüzyıl Dahisi Matrakçı Nasuh’ projesi Japonya Tokyo Shibuya Culture Center Owada Gallery’de.

‘’16. Yüzyıl Dahisi Matrakçı Nasuh’’ sergisi 1 Eylül 2016 tarihinde Tokyo’da sanatseverlerle buluşuyor...
Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbas¸kanlıgˆı himayelerinde, IKASD Istanbul Kültürlerarası Sanat Diyalogları tarafından projelendirilen ‘’16.Yüzyıl Dahisi Matrakçı Nasuh’’ sergisi Saraybosna, Belgrad, 2015 G20 Antalya zirvesi,Istanbul ve Viyana’dan sonra, 1 – 8 Eylül 2016 tarihleri arasında Tokyo’da sanatseverlerin beğenisine sunuluyor.

Küratörlüğünü Beste Gürsu’nun yaptığı proje sergisinde, Nakkas¸ Sevim Ersoy’un liderliğinde, 12 kadın sanatçı Matrakçı Nasuh'un ‘’Beyan-I Menazil Sefer-I Irakeyn’’ ve Tarih-I Feth-I Şiklos¸ Estergon ve Istol Belgrad’’ eserlerinde yer alan doğu ve batı seferi şehir haritalarından yapılan seçkiyi bire bir çini levhalar üzerine, Matrakçı'nın beyitlerinden yapılan seçki ise divani hat levhalar’a, modern bir yorumla da vasıflarının bir kaçının tuvale aktarıldğı toplam 41 eser dünyaya ya tarihimiz ve sanatımızı aktarmaktadır.

Tarihimizin gizli kalmış dehalarından Nasuh'un meziyetlerini sanatın farklı disiplinlerinde anlatırken, izleyici Matrakçı'nın minyatürleri aracılığıyla ile seferlerin rotalarını onunla birlikte takip edebilecek, Osmanlı Imparatorluğunun do¨nemsel olarak 16.Yüzyılını hem sanatsal hem kronolojik hem de siyasi anlamda bu sergiyle keşfetme seğansına sahip olacaktır .

Projenin kalıcılığını sağlamak amacı ile proje kapsamında, Topkapı Sarayı revan yazması 1272 nolu Matrakçı Nasuh ‘’Tarih-i Sultan Bayezid’’ eseri Klasik Türkc¸eden aktarılmıs¸ ve Türkiye Turing ve Otomobil Kurumu tarafından tıpkı basım olarak yayınlanmıştır. T.C.Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü ‘’Matrakcçı Nasuh’’ anısına Özel olarak ‘’XVI. Yüzyıl Türk Musiki’’ albümü, PTT.A.Ş. Matrakçı Nasuh özel anma pulu ve kartpostalı, UNESCO Türkiye tarafından da proje kataloğu yayınlamıştır. T.C.Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü desteği ile Art and Life Production tarafından hazırlanan ‚‘Matrakçı Nasuh‘‘ belgeseli ise Ekim 2016 gösterime girecektir.

Ölümünün 450.yılı münasebeti ile Matrakçı Nasuh, UNESCO tarafından ‘’Anma ve kutlama yıl dönümleri’’ kapsamına alınmıştır.

T.C. Bas¸bakanlık Tanıtma Fonu, T.C. Dıs¸ Işleri Bakanlığı, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, UNESCO Türkiye Milli Komitesi, Türkiye Turing ve Otomobil Kurumu, PTT A.Ş, Daily Sabah, A Haber, Sabah, Art and Life Production, Insan ve Sanat, CC Tercüme, ve Global iletişim ortağı Anadolu Ajans ile 3 kıta, 9 ülke, 10 şehirde gerçekleştirilen proje Tokyo’dan sonra 27 Ekim 2016 tarihinde Paris UNESCO Merkezinde ve aralık 2016 da Washington da sergilenecektir.

1 Eylül 2016 Perşembe günü Tokyo Shibuya Culture Center Owada Gallery’de saat 15.00’da gerçekleşecek açılış¸ ve 5 Eylül 2016 Saat 18.30’da Shibuya Culture Center Owada Densho Hall da, M.Sinan Genim tarafından ‘’Matrakçı Nasuh ve Haritaları’’ konulu konferans ve T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü İstanbul Türk Müziği Aras¸tırma ve Uygulama Topluluğu tarafından ‘’16.Yüzyıl Türk Musıkisi’’ dinletisi gerçekleştirilecektir.

Sergi 1 – 8 Eylül 2016 tarihleri arasında Tokyo Shibuya Culture Center Owada Gallery’de izlenebilir.
PROJE: İKASD İstanbul Kültürlerarası Sanat Diyalogları Derneği / KÜRATÖR : Beste Gürsu ÇİNİ SANATÇILARI: Sevim Ersoy - Deniz Mutlu Erdoğan - Ebru Şengül - Erman Özcan- Fatma Çakır – Günseli Devrim – Muhterem Pakyürek – Sibel Dileksiz - Sibel Gürgener – Yeşim Ufukşen / HATTAT Hülya Cansız Gür – RESSAM Sema Bicik..
İKASD - İstanbu Kültürlerarası Sanat Diyalogları Derneği
© 2015 - 2019, Tüm hakları saklıdır.