İkasd Facebook İkasd Twitter İkasd Instagram İkasd Youtube İkasd Vimeo English

Timurtaş Onan / Stanko Abadzic "ZAGREB-İSTANBUL Kesişen Yollar" Fotoğraf Sergisi


Tütün Deposu / İstanbul..
23 Nisan - 18 Mayıs 2014 Kesişen Yollar
Timurtaş Onan / Stanko Abadzic
23 Nisan / 18 Mayıs 2014
Küratör Beste Gürsu
DEPO ISTANBUL / Tütün Deposu
Açılış 22 Nisan 2014 Saat: 18.30

Bu sergi Henri Cartier Bresson, Robert Capa, Brassai gibi fotoğrafçıların mirası olan büyük bir fotoğrafik geleneğin iki önde gelen yorumcusunun çalışmalarından oluşuyor. Türkiye’den Timurtaş Onan ve Hırvatistan’dan Stanko Abadzic bu projede işbirliği yaparak birbirlerinin şehirlerinden ilham aldı; Onan Zagreb’i, Abadzic İstanbul’u fotoğrafladı. Her iki fotoğrafçının ürettiği siyah beyaz fotoğraflar ışığın ele alınışı ve geometrik ayrıntılara vurgu yapan formal kurgularıyla ortak bir görsel dili ortaya çıkarıyor. Fotoğrafçıların duyarlılıklarıyla, iki kenti ve buralardaki yaşamı farklı kılan nitelikler, fotoğraflanan detaylarda kendini gösteriyor.

Timurtaş Onan - Fotoğraf sanatçısı ve yönetmen. İstanbul’da doğdu. Fotoğraf çalışmalarına 1980 yılında başladı. 25 yıldır profesyonel olarak çalışan Onan, bugüne kadar yurtiçi ve yurtdışında birçok etkinliğe katıldı, sergiler açtı, kitaplar yayınladı, belgesel filmler çekti, ulusal ve uluslararası yarışmalarda jüri üyesi olarak yer aldı.

www.timurtasonan.com

Stanko Abadzic – Fotoğrafçı ve fotomuhabir. 1952’de Vukovar, Hırvatistan’da doğdu. Zagreb’de yaşıyor. Abadzic profesyonel kariyerine fotomuhabir olarak başladı. Çeşitli ülkelerde başarılı röportajlar hazırladı. 1991’de savaşın başlamasıyla önce Almanya’da sonra da fotoğrafçılık açısından üzerinde büyük etki bırakan Prag’da yaşadı ve sanat fotoğrafçılığına yöneldi. Çeşitli ülkelerde kişisel sergiler açtı, birçok eseriyle ödül kazandı.

www.sabadzic.net.amis.hr

Crossroads
Timurtaş Onan / Stanko Abadzic
23 April / 18 May 2014
Curator Beste Gürsu
DEPO ISTANBUL / Tütün Deposu
Opening 22 April 2014 / 18.30

This is the exhibition of the work of two leading contemporary exponents of a great photographic tradition; heirs of such of their predecessors as the photographers Henri Cartier Bresson, Robert Capa, Brassai. For this project, Timurtaş Onan from Turkey and Stanko Abadzic from Croatia collaborated and inspired from each other’s city; Onan photographed Zagreb and Abadzic photographed Istanbul. These black and white photographs produced by both artists display a shared visual language through their ways of handling light and their formal construction with emphasis on geometric details. The sensibilities of the photographers and the specific characteristics which make the cities and ways of living so distinct, are observable in the photographed details.

Timurtaş Onan – Photographer and director. Born in Istanbul. He started his work in photography in 1980. Onan has been working as a professional photographer for 25 years and participated in numerous events, published books, shot documentary films and had solo exhibitions in Turkey and abroad.

www.timurtasonan.com

Stanko Abadzic – Photographer and photojournalist. Born in 1952 in Vukovar, Croatia. Lives in Zagreb. Abadzic began his professional career in photography as a photojournalist. He made well-known reportages in various countries. In 1991, after the onset of the war, Abadzic moved abroad. He lived in Prague, a city which had the greatest impact on his photography. He moved away from photojournalism towards art photography. Abadzic has had solo exhibitions in many countries and received various awards for his work.

www.sabadzic.net.amis.hr

..
İKASD - İstanbu Kültürlerarası Sanat Diyalogları Derneği
© 2015 - 2019, Tüm hakları saklıdır.